Zhobitieva sa...

Autor: Veronika Senková | 6.11.2008 o 11:24 | Karma článku: 8,31 | Prečítané:  2528x

A vyzerá to dobre, priatelia :)

Už je to tu zas. Nová éra šialenstva okolo diel profesora Tolkiena sa začína podobne a predsa inak, ako keď sme plní opatrnej nádeje očakávali sfilmovanie Pána prsteňov. Ten dopadol nad naše očakávania a nejeden režisér si zavzdychal: „Teraz už sa producenti budú  za Peterom Jacksonom plaziť po krvavých kolenách.“

 

A potom prišla rana a oznámenie, že Hobbita bude režírovať Guillermo del Toro (Faunov labyrint). Fanúšikovia boli šokovaní a spravodlivo rozhorčení. Prečo Peter? Prečo nechceš režírovať Hobbita?   

 

Vysvitlo, že Peter bol od projektu odstavený samotnou spoločnosťou New Line Cinema, s ktorou sa Peter už nejaký čas súdi. Koho by zaujímalo celé vysvetlenie tejto pomerne zložitej záležitosti, nájde mail od Peter Jacksona na tejto adrese. Peter Jackson napísal:

 

„Vždy sme cítili od fanúšikov tú najväčšiu podporu a veľmi nás mrzí, že sa naša účasť na Hobitovi končí práve takto. Naša cesta do Tolkienovho sveta sa začala telefonickým rozhovorom Kena Kaminsa s Harveym Weinsteinom v novembri 1995 a skončila telefonickým rozhovorom Marka Ordeskyho s Kenom v novembri 2006. Bolo to úžasných 11 rokov.“ :(

 

 

Pre nás je dôležité to, že napriek Jacksonovej neúčasti na réžii filmu sa mu predsa len podarilo „prepašovať“ sa aspoň do scenáristickej fázy. Spolu s Fran Walshovou a Philippou Boyensovou (ako aj samotným del Torom) teraz intenzívne pracujú na scenári, o ktorom hovoria, že by mal byt dokončený približne o 6-7 mesiacov. To je tiež čas, kedy sa už bude dať hovoriť v presnejších číslach aj o rozpočte.

 

Jedna vec však ostala rovnaká ako pri filmovaní Pána prsteňov, a to je zaangažovanosť serveru theonering.net . Práve z neho prišlo rozsiahle interview s Guillermom del Torom o všetkom, čo by nás – fanúšikov – mohlo v tejto ranej fáze prác na filme (alebo filmoch?) zaujímať. Najdôležitejšie informácie z interview sa vám teraz pokúsim zhrnúť v nasledujúcich riadkoch:

 

·        je potvrdené, že Hobbit nebude jeden, ale rovno dva filmy – del Toro zároveň poprel, že by sa mohlo nakoniec jednať takisto o trilógiu a potvrdil, že schválené sú určite dva filmy

·        scenár je v súčasnosti vo fáze, kedy je jasné, kde sa bude končiť film jeden a začínať film dva, no fanúšikovia by mali byť pripravení na to, že v porovnaní s knihou sa budú opäť niektoré udalosti a postavy vypúšťať (resp. prispôsobovať)

·        del Toro vyjadril veľkú spokojnosť ohľadom spolupráce s ďalšími troma scenáristami a tvrdí, že si váži Peterovu pomoc na scenári aj z režisérskeho hľadiska

·        herecké obsadenie sa bude riešiť ešte skôr ako budú jasné čísla v rozpočte, a to najmä preto, aby sa zaistila „dostupnosť“ vytipovaných hercov (je teda možné, že sa mená hercov dozvieme už čoskoro)

·        Ian McKellen ako Gandalf a Andy Serkis ako Glum potvrdili svoju účasť na filme, aj keď ešte nie oficiálne

·        del Toro poprel, že by sa vážne rozmýšľalo o natáčaní technológiou Imax, ktorá by umožnila sledovanie filmu v „3D“ kinách

·        je oficiálne potvrdené, že Howard Shore, autor soundtracku z Pána prsteňov, už pracuje na hudbe k Hobbitovi

·        rovnako na vizuálnej stránke už pracujú John Howe a Alan Lee

·        del Toro vyhlásil, že natáčanie sa bude opäť konať na Novom Zélande (ktorý si tak zamiloval, že sa tam chce presťahovať)

 

Tak, čo poviete? Podľa mňa sa vyťažilo to najlepšie zo zlej situácie, nikto predsa nechcel, aby Hobbita režíroval niekto iný ako Peter Jackson, veď načo meniť niečo, čo funguje? Nakoniec to však nevyzerá až tak zle a Peter na filme aj tak spolupracuje. Na výsledok si však budeme musieť počkať do roku 2011 a tak zatiaľ držme novému režisérovi prsty, aby napokon v nevyhnutnom porovnávaní s Jacksonom uhral aspoň remízu ;)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Advokát Pala: V slušnej krajine nemajú zmenky čo robiť

Radovan Pala navrhuje, aby štát obmedzil zmenky a nariadil ich register.


Už ste čítali?