Fantasy – braková literatúra

Autor: Veronika Senková | 14.5.2008 o 15:41 | Karma článku: 15,98 | Prečítané:  4243x

Je to tak. Jedna múdra hlava to za mňa rozhodla.

Trochu ma mrzí, že svoj prvý poriadny článok po dlhej odstávke blogu musím napísať v takomto tóne. Ide však o absolútne aktuálnu udalosť, pretože sa odohrala doslova pred pár dňami a ja to dodnes nedokážem prehryznúť. Rozhodla som sa preto podeliť o svoju skúsenosť s vami. Nakoniec, možno mi pomôžete pochopiť, čo sa to stalo.

 

Vec sa má teda takto. Na fakulte máme rôzne zaujímavé predmety a ja som sa vždy vyžívala v tvorivých predmetoch ako bol tento. Našou úlohou bolo postupne na každom seminári napísať časť poviedky tak, aby z toho na konci semestra vzniklo ucelené dielo. Mala som z toho radosť. Veď nie je skvelé tvoriť namiesto biflenia a dostať na svoju prácu fundovanú kritiku? Bolo by to skvelé. Keby.... keby sa to celé nejako nezvrhlo. Moja poviedka bola trochu atypicky o démonovi, a to nie hocijakom. Arcidémon Cydérius si v mojej poviedke užil svoje a aby som nestrašila spolužiakov, pridala som do textu aj trochu humoru, veď to nemôže byť na škodu. Nebolo. Spolužiaci sa smiali a tlieskali. Pochopte – po každej „kapitolke“ (ktorú sme museli verejne prečítať pred celým krúžkom a vyučujúcim) sme mali možnosť vypočuť si kritiku. Moje prvé dve kapitoly ostali bez akejkoľvek kritiky, vraj preto, že nebolo čo kritizovať. Spolužiačka mi dokonca pošepla do ucha, že by nechcela čítať svoju poviedku po mojej, pretože by ju „netromfla“. Ďalším dvom kapitolám bolo vytknuté niečo na spôsob „v L.A. neexistuje taká štvrť“ a „prízvuk tých robotníkov nie je úplne dokonalý“. To sú podľa mňa maličkosti, ktoré zásadným spôsobom neovplyvňujú kvalitu textu ako takého. Prečo? Pretože sa hodnotila najmä štylistika, „živosť“ dialógov, originalita zápletky, atď. Veci, na ktoré prízvuk robotníkov nemá žiaden vplyv.

 

Keď som si teda pred pár dňami išla pre známku za hotovú (a vždy otlieskanú) poviedku, prekvapil ma môj vyučujúci suverénnym B. Nezaváhal ani na sekundu a už mi do indexu písal svoje ctené meno. Bola som v takom šoku, že.... že to na mne bolo zrejme aj vidno. Vyučujúci usúdil, že by zrejme bolo vhodné vysvetliť svoje rozhodnutie, a tak povedal:

 

„Nechceli by ste napísať aj niečo serióznejšie? Viete, lebo fantasy je taký pokleslý druh literatúry.“

 

Moja tvár v tej chvíli vyzerala asi nejako takto jawdrop.gif

 

Nedokázala som uveriť, že človek, ktorého povinnosťou je viesť mladých autorov k zlepšovaniu ICH štýlu písania, mi dal horšiu známku len preto, že jemu sa fantasy nepáči. Doteraz to považujem za veľkú krivdu voči mojej osobe, pretože – a poviem to na rovinu – si nemyslím, že moje spolužiačky s textami o emocionálnych problémoch s frajermi v sebe majú viac „kvality“ ako moja poviedka. Napriek tomu oni boli ocenené známkou A. Áno, možno bola moja poviedka o šialenom démonovi, no zaslúži si byť len preto zaradená do kategórie brak? Je snáď málo „seriózna“? Prečo? Čo je úlohou literatúry? Niesť ťažké posolstvá o tom, aká je dnešná realita ťažká a skazená? Možno áno. Podľa mňa je však úlohou literatúry čitateľa aj zabaviť, preniesť do iného sveta, dať mu možnosť prevteliť sa do kože hrdinu, elfa, bojovníka, hoci aj démona.

 

Môj erudovaný vyučujúci si to však očividne nemyslí.

 

PS: dodatočne som si spomenula čo povedal pán profesor na predposlednej hodine o hodnotení poviedok.

„Viete, ja nemám patent na rozum. Nechcem nikomu zhoršovať známky. Preto budeme poviedky hodnotiť kolektívne – vy mi poviete, či sa vám poviedka spolužiaka páčila alebo nie.“

 

Dopadlo to tak, že sme po jednom chodili do jeho kabinetu a on sa na základe svojho úsudku rozhodol, či bola vaša poviedka dosť dobrá...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Advokát Pala: V slušnej krajine nemajú zmenky čo robiť

Radovan Pala navrhuje, aby štát obmedzil zmenky a nariadil ich register.


Už ste čítali?